شبکه هاي اجتماعي
شبکه هاي اجتماعي (social networking sites) امروزه به عنوان يکي از بسترهاي گسترده جهت تبليغات در اينترنت معرفي مي شوند. شبکه هاي اجتماعي در فهرست پر بينده ترين سايت هاي وب قرار دارند و روز به روز، به تعداد آن ها افزوده مي شود. شبکه هاي اجتماعي از هر نوعشان، چه تخصصي و چه عمومي، مخاطبان خاص خود را به طور دائم در اختيار دارند و اين فرصتي است ايده آل براي صاحبان آگهي است تا بتوانند ظرفيت هاي خود را در هر عرصه اي به اين طيف عظيمي از مخاطبان معرفي کنند. البته همواره شبکه هاي اجتماعي در مظان اين اتهام هستند که حريم خصوصي کاربران خود را نقض کرده و اطلاعات شخصي و عمومي آن ها را براي ارتقاي اثربخش آگهي هاي آگهي دهندگان، در اختيار صاحبان آگهي قرار مي دهند. به هر حال، شبکه هاي اجتماعي همواره مخاطبان زيادي در طيف هاي گوناگون دارند که معمولا خاصيت کاربران اين شبکه ها، وبگردي هست.
 در واقع، وب بازان، در شبکه هاي اجتماعي حضوري فعالانه دارند. شايد چنين حضوري در سايت هاي ديگر وب تا اين حد بارز و شاخص نباشد. به هر حال، اعتياد اينترنتي ناشي از فعاليت مداوم کاربران در شبکه هاي اجتماعي، قضيه اي است که نگراني روان شناسان و متخصصان فناوري اطلاعات و ارتباطات را برانگيخته است. اما، براي آگهي دهندگان، معتادان ديجيتال بيش تر، يعني کليک خوري بيش تر. شبکه هاي اجتماعي امروزه بعضا آگهي هاي انيميشني را نيز بر روي پرتال هاي خود منتشر مي کنند و کاربران مي توانند به صورت صوتي و تصويري، آگهي را مشاهده کنند. اما اکثرا، آگهي هاي تصويري و کلمه اي را در دستور کار دارند. گروه ها، انجمن ها و صفحاتي که شرکت ها، موسسات، فعالان کسب و کار در فضاي شبکه هاي اجتماعي راه اندازي مي کنند نيز عاملي براي تبليغ غير مستقيم و کم هزينه در فضاي شبکه هاي اجتماعي مي باشد.
 بازاريابي فعالان کسب و کار در فضاي شبکه هاي اجتماعي خيلي سخت نيست و محيطي در دسترس و به قولي ديجيتالي شده است در قياس با محيط سنتي. جريان سازي اينترنتي، از ديگر روش هاي تبليغات در فضاي شبکه هاي اجتماعي امروز مي باشد که معمولا در انتخابات و رويدادهاي بين المللي، پر طرفدار مي شود. اگر توليد کننده کالا يا محصولي هستيد، راه اندازي يک شبکه اجتماعي از طرفداران اين محصول يا منتقدان آن، مي تواند در معرفي بهتر و گسترده تر شما در فضاي وب، نقش غير مستقيم موثر ايفا کند. اهميت شبکه هاي اجتماعي در تبليغات را مي توان در کتاب ها و نشريات علمي صنعت تبليغات و بازاريابي بين الملل مشاهده و بررسي نمود.
 راه اندازی یک پیچ در شبکه های اجتماعی مشهور امروزی، می تواند راه حل خوبی برای ارتقای سطح فعالیت های یک پرتال باشد. کاربران مطالبی که مربتط با پرتال شما می باشد و در پیج اختصاصی در شبکه های اجتماعی منتشر شده است را هم می توانند نظر دهند، هم لایک کنند و هم به اشتراگ بگذارند که به طور غیر مستقیم مورد مشاهده صدها هزار کاربر در سراسر جهان قرار می گیرد. این یعنی کسب مخاطب ارزان از یک رسانه جمعی مجازی که امتیاز رقابتی (competitive advantage) را برای وب مستر به ارمغان می آورد. باید پذیرفت که شبکه های اجتماعی نقش زیادی در معرفی محتوا و پرتال ها به مخاطبان سایت ها دارند و باید ا زپتانسیل ان ها به خوبی استفاده کرد.
بنابراین لینک شبکه اجتماعی یک پرتال در صفحات اصلی پرتال، باید قرار بگیرد و از کاربران خواسته شود تا به عضویت پیج اختصاصی شبکه مورد نظر در وب نائل شوند. عضویتی که می تواند به اطلاع صدها هزار کاربر دیگر نیز رسانده شود و شمار مخاطبان سایت را افزایش دهد. هر اندازه شمار کاربران سایت افزایش یابد، پرتال با مخاطب بیش تری رو به رو می شود و این امر در جذب آگهی بسیار تاثیر گذار خواهد بود. کاربران در شبکه های اجتماعی معمولا حضور فعال و طولانی مدتی دارند و به راحتی می توانند محتوایی که در page مربوط به پرتال خود ارائه کردید را مشاهده و به اشتراک بگذارند و بر روی آن نقد یا پیشنهاد بنویسند.
بنابراین به ارزش افزوده تبلیغ و اطلاع رسانی بر روی شبکه های اجتماعی در دنیای امروزی بیش از قبل باید توجه کرد. مطلوب است شرکت ها و سازمان ها در برخی از شبکه های اجتماعی ویدئویی مانند یوتیوب نیز محتوایی تولید و منتشر کنند تا مخاطبان بین المللی برای خدمات و محصولات و محتوای خود بیابند. ایسنتاگرام، فیس بوک و سایر ابزارهای شبکه های اجتماعی امروزه فرصت های کسب و کار و تبلیغاتی خوبی را برای مخاطبان و وب مسترها ایجاد کرده اند. از این گروه ها و انجمن با انبوهی از مخاطبان فعال و با سواد غافل نشوید.

منبع : گروه چاپ و تبلیغات اینترنتی رویش |شبکه هاي اجتماعي
برچسب ها : شبکه ,اجتماعي ,کاربران ,اجتماعی ,آگهي ,مخاطبان ,فضاي شبکه ,مخاطبان سایت ,هزار کاربر ,صدها هزار ,صاحبان آگهي